Výpovede rodín

rodinaMôj problém sa ťahá už od marca tohto roka. Vtedy mi môj manžel oznámil, že investoval veľké množstvo peňazí do nejakých akcii spolu s kamarátmi a biznis krachol. Samozrejme ako ináč, tie peniaze fyzicky nemala musel si na to požičať, ... viac->

× Tu môžete písať o tom, ako zvládate svoje problémy, čo Vás najčastejšie trápi...

Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad

  • anka40
Viac
pred 11 rokmi 12 hodinami #1813 od anka40
Odpoveď od anka40 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj Marcel...
Ano bola som na tom klube a bola som tam prvý krát a poviem ti bolo to pre mňa niečo nové a hlavne veľmi veľa mi to dalo .Keby bolo možné umožnila by som toto vypočuť veľa ľudom kolo mňa a možno by konečne pochopili o čom to všetko je .Ako každý človek mala som predsudky čo sa týka psychiatrov a takýchto sedení ,ale tam som pochopila ,že treba povedať čo cítiš a hlavne tam vieš že ťa nik za to neodsúdi ale pochopí a povzbudí.Určite ked sa mi bude dať tak tam vždy pôjdem a dúfam že aj s mužom.Tam som pochopila že sú tam ľudia ktorý majú veľa problémov ale majú veľkú silu pomôcť druhým aj ked oni by to potrebovali viac.A vieš čo sa mi najviac páčilo?...po dlhých rokoch som počula slovo,, pokora" a to je presne to čo nám ľudom chýba keby sme mali pokoru určite by sme nemali toľko problémov v živote.
Dúfam že sa na klube zídeme a držím palce ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 11 rokmi 23 hodinami #1811 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj,

ja si myslím že ak je manžel vnúterne rozhodnutý a hlavne zmierený so skutočnosťami ohľadom jeho choroby tak by nemal mať problém s poriešením ,stratou moci nad financiami,ale i veci ďalších,ktoré musí on sám chccieť dobrovolne robiť a to už bez kontroly spoluliečiacích ale aj psychoterapeutou! Od prvého dňa po opustení PL budeš už len ty pre neho jedným aj druhým,ty mu budeš nastavovať zrkadlo jeho správania a predovšetkým plnenia jeho skutkov a predsavzatí ktoré sa pomaličky ukotvujú v jeho podvedomí už teraz počas liečby.On už teraz pod vplyvom novonadobudnutých vedomosti si pomaličky planuje čo a ako ďalej na ,,slobode" a to v dobrej viere že skutočne pochopil a chce! No ty sama najlepšie vieš čo vás ešte čaká pri zachranárských prácach po rokoch neuvedomenia si a búrania všetkého čo patrilo k normálnému-bežnému životu mladých ľudi. Stratená dôvera sa len veľmi ťažko ziskáva späť a v prípade závislosti to platí dva krát viac! Tvoja viera a sila ducha pri pomoci svojmu najblížšiemu,aj keď to z druhej strany nebolo vždy tak,vo zmenu situácie svojím spôsobom zviťazila nad silou skrytých síl závislosti u manžela a to či sa k tejto viere a sile ducha pripojil už aj manžel vám obom potvrdi správanie sa toho,kto to všetko zapričinil. Za krátky čas sa začne nový spoločný život bez závislosti ,ale s jej skrytou silnou ktorá bude visieť predovšetkým nad manželom ako Demoklov meč.A bude závisieť už len na ňom ako sa s tým dokáže popasovať a tebe denno denne dokázovať že tvojá investícia,za zachovanie manželstva ale i ponechnie si jeho v tvojom srdci, v podobe neskutočne veľkej vynaloženej energie, nervou a boja samou so sebou nebola marná a zbytočná! A tak ,ako sa v práve teraz rozvijajúcej perírode a života v nej začína všetko od znova,tak ja vám prájem taký nový spoločný život bez poznania tienistých stránok závislosti a siania už len tých najkvalitnejších semienok do podvedomia predovšetkým manželovho.A pre manžela jedno zrnko mudrosti na viac:smutné je, keď človek od života už nič nedostáva,ale ešte smutnejšie je kedˇnemá nikoho ,komu by mohol niečo dať!Prajem pekný a vydarený slnečný deň....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • marcel75
Viac
pred 11 rokmi 1 dňom #1810 od marcel75
Odpoveď od marcel75 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
ahoj Anka,

tiež som pozeral, že ten nástup na PH trval nejako dlho, ale hlavne , že sa podarilo.Ak som dore pochopil tak si bola 12.4. na klube na PH. Ja som tam bol tiež, vždy sú tam zaujímavé príbehy. Tiež Vám držím palce, aby bola liečba úspešná,ja abstinujem rok,pomaly splácam dlhy a zatiaľ na hru ani nepomyslím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • anka40
Viac
pred 11 rokmi 1 dňom #1809 od anka40
Odpoveď od anka40 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj....
No bolo to ťažké obdobie veľmi ale nejak sme to ustáli a teraz už len čakám čo bude ked príde domov .Bude to asi ťažké ,ale on tvrdí že sa bude snažiť zo všetkých síl aby to prekonal a zvládol všetky nástrahy života za bránami Prednej Hory .Dnes mi dokonca povedal že si už našiel klub u nás v meste tak myslím že aj to je dobrý krok k úspechu .Určite sa ozvem ako to zvládame a či to zvládame aj ked viem že nás čaká veľmi ťažké obdobie a hlavne dosiahnuť finančnú kontrolu nad jeho príjmami ,ale to je tiež vec ktorá záleží na ňom on mi musí dať financie pod kontrolu dobrovolne .Sľúbil že to spraví hned ako príde domov a to budem brať ako prvý krok ku úspechu.
Ďakujem za povzbudzujúce slová....
Nasledujúci užívateľ(ia) povedali ďakujem: dusiander

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 11 rokmi 1 dňom #1808 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj anka,

Ako vidím tak manželovi doba trvania od uvedomenia si problému až po konečné rozhodnitie ,nástup na liečbu, trvalo skoro vyše roka a s tým aj tvoje trapenie a neunavný boj o udržanie kompaktnej rodiny a aj manžela v nej! Ty si svoj boj s manželovov chorobou dostiahla tam ,kam ho on mohol svojím rozhodnutím a prístupom k sebe a vám ako rodine posúnuť hneď pri vyplavaní včetkého na povrch. Nuž a kedˇže nikdy nie je neskoro a proces ozdravenia všetkého čo pri závislsti vzniklo a bolo zanedbané je v súčasnosti reálny, tak chcem predovšetkým tebe pogratulovať k tvojmu čiastočnému úspechu na novej kvalitnejšej ceste životom celej tvojej rodiny a manželovi už len tie najspravnejšie rozhodnutia a riešenia na nastupenej ceste za celoživotnou abstinenciuo!
Nasledujúci užívateľ(ia) povedali ďakujem: anka40

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • anka40
Viac
pred 11 rokmi 2 dňami #1807 od anka40
Odpoveď od anka40 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj....
Tieto slová som presne tam počula ,,my gembléri sme klamári a manipulátori" a ďakujem tomu človeku čo mi to povedal.Aj ked sú to ľudia ktorý majú veľký problém a musia mať veľa síl aby dokázali bojovať vedia dať silu druhým ,ktorý sú len na začiatku cesty .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • anka40
Viac
pred 11 rokmi 2 dňami #1806 od anka40
Odpoveď od anka40 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahoj ...
Nechcem byť za múdru,ale sám to nezvládneš to viem isto .Môj muž si to myslel a nezvládol to našťastie dlhy nie sú až také vysoké ale sú ,ale on sám pochopil že musí niečo robiť ináč skončí na dne .Už je mesiac na liečení na Prednej Hore a ani raz nepovedal že to ľutuje že tam išiel skôr mi povedal ,že to mal urobiť skôr .Tam pochopil že všetko to má v hlave a iba odborníci mu pomôžu s tým bojovať .Liečenie je na dva mesiace a tam pochopíš ako daľej a oni ti aj pomôžu sa dostať s toho všetkého postupne a hlavne si vypočuješ kopu ľudských osudov a hlavne ti dajú veľkú energiu a silu to zvládnuť ak nechceš ísť na liečenie tak skús klub tam si vypočuješ a budeš vedieť posúdiť svoj stav a určite potom prehodnotíš svoj život.
Držím palce

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • marcel75
Viac
pred 11 rokmi 4 dňami #1804 od marcel75
Odpoveď od marcel75 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Ahojte,

čistá pravda, určite by si mal mať finančnú kontrolu,časovú kontrolu a hlavne koníčky a hlavne by si mal navštevovať kluby ak nechceš ísť na liečenie. kluby sú forma doliečovania, ak nechceš navštíviť ten vo vašom meste, alebo tam žiadne nefngujú, tak skús v inom meste je jedno či to je G klub, alebo A klub určite ti to pomôže a dozvieš sa viac o svojej závislostí. Vypočuješ si rôzne príbehy a hlavne budeš medzi svojimi, tam môžeš povedať všetko, dostaneš zrkadielko a veľa sa dozvieš aj o sebe. My gambléri sme najväčší klamári, tak neklam seba, že to zvládneš.

Samozrejme držím Ti palce, nech sa Ti darí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 11 rokmi 5 dňami #1803 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
DRDR,

strach je zlým pánom a radcom a pod jeho vplyvom efektívne zvládnuť samovyliečenie zo závislosti ?! Nuž ale prečo nie keď si myslíš ,že to zvládneš a dokonca len radami a nie návodmi.Jeddnou zo základných veci pri liečbe závislosti je dostať zo seba všetko vonku a dokázať si ODPUSTIŤ.Ty takúto osobu na zdôverenie nemáš tak choď do prírody a vykríč to do nej v plnej sile a zmysloch.Dr, liečba závislosti je o zmene myslenia a prístupe k sebe a životu. Počas liečenia by si sa dozvedel predovšetkým viac o sebe samom a mohol by si z nastaveného zrkadla od spoluliečiacích čítať každý ďeň aký v skutočnosti si a čo musiš robiť aby si zmenil svoje myslenie a tým padom aj seba.Pri samoliečbe to nie je možné a preto je tu aj veľké riziko skoršej recidívy a zlýhania samím pred sebou! SEBADISCIPLINA,a SEBAVEDOMIE musí isť ako ruka v rukáve a čo i len najmenší zadrhel jednej z týchto prepotrebných vlastnosti ťa postaví vždy na začiatok dlhej a náročnej cesty z ktorej sa neodbočuje ale kráča slimačím tempom pomaličky v pred!Pred PRAVDOU si netreba zakrívať očí ale treba mať pred ňou pokoru a rešpekt a to tak isto ako aj pred samotnou chorobou!Pri prekonavaní úskali a nástrah zavislosti je potrebná aj VIERA vo vlastné sily a silná VOĽA s fixnou ideou za ktorou budeš denno denne pomaličky kráčať.Tvoja IMAGINÁCIA na ceste UVEDOMENIA SI v spojení s VYTRVALOSŤOU musia každý deň podporovať tvojú SEBADOVERU ,ktorú budeš VEDOME neunavne ukladať do svojho PODVEDOMIA až si ju PODVEDOMIE zoberie za svojú pravdu a ty budeš každým dňom slobodnejším a slobodnejším!DR,tak to bolo len v skrátke zhrnuté čo všetko CHCES robiť aby si sa vymanil z područia a moci závislosti.
A čo by ti poradili pred opustením psychiatrickej liečebne? Nuž predovšetkým dokázať zahaňať nanutené myšlienky vychadzajúce z tvojho PODVEDOMIA ktoré si tam sám dlhé roky sial a zveľaďoval- schopnosť PRELADENIA sa tomu jednoducho hovorí a to na myšlienky tvoriace a CHCENÉ!CHCEŠ prestať s RACIONÁLIZACIOU každého problému tykajúceho sa tvojej choroby.Svojím prístupom k sebe samému budeš eliminovať IRACIONALIZÁCIU a budeš denno denne púracovať na jej odstraňovaní.Všetké herne,Cassína tu sú už len nanuteným zlom od iných a nie sú viac súčasťou tvojho života. Rozlučíš sa so starými priateľmi z herní,Cassín a stavkových kancelárii,nahradiš ich inými.Tvojú negativnú závislosť CHCEŠ nahradiť zavislosťou pozitivnou: šport,odborná literatúra,príroda ,angažovanie sa v dobrovoľnej činnosti.Pri pocitoch príchodu nasilnej myšlienky na hranie zavoláš známemu,odídeš do prírody alebo k novým známim-nezostaneš sám !Tvoje platobné karty bude mať tvoj dobrý priateľ,rodičia a dostaneš z nej len taký obnos peňazí ktorý ti stačí na práve potrebné veci-potraviny!A účet o vyške platby mu-im aj so zbytkom ukážeš ako dôkaz o tvojom dobrom úmysle že CHCEŠ!Vo svojom rodnom meste alebo okoli si najdeš klub abstinujúcich-aj alkoholikov a budeš jeho súčasťou a to bez najmenšej hanby a pocitu menejcennosti v ňom!
Dr,dúfam že si už pochopil že liečba závislosti nie je liečbou chrípky alebo angíny antibiotikami,ale že je to únavný beh na dlhej trati kde CHCE predovšetkým tvoje JA! Je to beh ktorého súčasťou sú aj pady-recidívy a čím ich budeš mať menej ,tým bude tvoja šanca dôjsť úspešne do cieľa väčšia !

BEZ ČINNOSTI STRÁCA I VOĽNÝ ČAS SVOJÚ HODNOTU!

ČO SI NEDOKÁZAL POCHOPIŤ,TO SI ZAKONITE POCITIL!

Dr,držím ti palce a tvojmu odhodlaniu konečne zmeniť svoj život prajem čo najdlhšie trvanie!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • drdr
  • Autor témy
Viac
pred 11 rokmi 6 dňami #1802 od drdr
takze precital som si pozorne a chcem...ale chcel by som to skusit sam..ale ozaj efektivne...bez lekarov...nieze by som im neveril...ale moja situacia je dost komplikovana v tomto...bohuzial taku osobu v okoli nemam...dusiander ver ze nikto nic netusi...aby som to upresnil netusia o co ide..ale ze nieco so nou je mozno tusia..ale nevedia co..rodina mi v tomto nemoze..ak by to vyslo na javo je mozne dokonca pravdepodobne ze skoncim na ulici...ak by existovala moznost absolvovat anonymne liecenie..tak to beriem hned a bez vahania..nechcem sa hrat na hrdinu...ale ak by to vyslo na povrch nedopadlo by to dobre..mojou malinkou vyhodou ale ozaj malinkou..je to ze si to cele uvedomujem..ale neviem to zastavit .resp. netusim ako nato...je to zvlasne ze napr. teraz by som do herne nesiel ani keby som mal istotu vyhry ..ale casom sa to moze zmenit ..a predpokladam ze pride casom to nutkanie...a ver dusiander ze CHCEM...ale niesom si isty ci nato mam...preto som chcel nieake rady..je mi jasne ze nedostatem navod...ked clovek skonci liecenie..co ma robit aby nespadol do recidivy..ale je mozne ze bez liecenia tieto veci mozu byt neucinne..preto som chcel len radu nie navod..zarial sa drzim..cast veci som zabezpecil..myslim finacie..a ked vydrzim...tak sa nedostatem do omeskania nicoho a neumriem od hladu .len nesmiem ist hrat ...dufam ze to vyddrzim..ak ma niekto nieku radu iste si ju precitam..marcel vdaka pozriem sa po tych knihach

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander
  • dusiander-ov Avatar
Viac
pred 11 rokmi 1 týždňom #1800 od dusiander
Odpoveď od dusiander na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
drdr,cŕŕŕŕŕn!

Už včera bolo pre teba neskoro vymániť sa s područia a zájatia zo závislosti!Nuž ale aj ty si len obyčajný človek ,ako každý z nás a jednoducho si neodolal a spadol ! A ako sám vidíš už pomaly až na samé dno.Dnes sice priznávaš že si chorý,ale zároveň aj že liečiť sa CHCEŠ len sám a to na základe rád od tuna pišúcich odliečených ale aj neodliečených ľudi s tebe podobným ,,osudom". Tvoje CHCENIE a odhodlanie pre začiatok je sice pekné ,ale bez dodatočného UVEDOMENIA si čo, to závislosť -choroba je sa len veľmi ťažko pohneš v pred.Táto choroba ,ale aj každá iná sa nedá liečiť systémom aký si nastavíš ty-tvoje druhé JA, ale jedine systémom ktorý už dávno nastavili lekári- odbornici. A ty ako pacient bez znalosti nemáš praktický šancu nad ňou-zavislosťou vyhrať.Aj keď vynimky samozrejme sú a existujú.Ty bojuješ sam so sebou zrejme už roky ,ale iste len vtedy keď všetko prehráš a nemáš ani na chleba alebo mlieko,ale vždy len do času pokiaľ sa ti nedostanú opäť peniaze do rúk!Nuž a takto sa so závislosťou v žiadnom prípade,,nebojuje!"Pred závislosťou ako chorobou musiš mať predovšetkým aj rešpekt! Ja ťa chápen a viem v akom si už stave,psycho-somatickom, keď si konečne už aj medzi nás zavítal,veď nikdy nie je neskoro,ale ver mi že ak skutočne CHCEŠ tak musíš mať aj niekoho komu budeš skladáť účty za tvoje prešľapy počas dlhej cesty za slobodou a zmenou života! A táto zmena tkvie predovšetkým v zmene myslenia a postoja k sebe samému!Ten ,,niekto" ti musí byť aj nápomocnou barličkou,oporou ,ale predovšetkým nekompromisnou osobou ktorá bude ochotná ,,bojovať" s tebou a bude ťa navrácať späť na štart tvojej dobrovoľne nastupenej cesty!!!Nuž a ty takúto osôbku,na štasie-nešťastie nemáš,a tak sa budeš musieť skloniť pred svojou chorobou a takúto osôbku si ziskáť a nájsť,npr. vo vlastnej matke.Samozrejme že nepoznám tvoje rodinné zázemie,ale ak žiješ s rodičmi tak mi ver že oni už dávno vedia čo sa s tebou deje!Zapametaj si že ty od prvého okamihu svojho rozhodnutia zmeniť myslenie a svoj smer ďalšieho napredovania CHCEŠ,nie musíš!!!Ty CHCEŠ byť organizatorom a iniciatorom všetkých krokov ktoré treba na dlhej ceste za oslobodením sa absolvovať.Ty CHCEŠ prekonavať v tomto okamžíku aj prekážky neprekonatelné,a po nich ďalšie a ďalšie! Ty CHCEŠ aby pre teba neexistovalo nedá sa a to z akých koľvek dôvodov! Ty CHCEŠ aby herňa aj na proti tvojmu bydlisku tam už nestala pre teba,teda už v tomto momente je pre teba absolutne nezaujímava a hlavne nepotrebná! Dr.len v skratke som ti naznačil o čom je CHCENIE a teda liečba tvojej choroby,nuž a takýto prepotrebných zázračných slovičiek so svojím významom je pri liečbe tvojej choroby neurekom,len si ich nájsť v knihách zobrať si ich význam za svoje a podľa nich pomaličky kráčať na novej ceste za šťastnejším,spokojnejším a hlavne zdravším životom! No a keď bude tvoje CHCENIE bez zábran CHCIEŤ už po prečítani mojej krátkej ukážky a rady pre teba už zajtra navštiviť psychlogičku v rodnom meste ,tak si môžeš aj zagratulovať a povedať že skutočne CHCEŠ!!!!!
Nasledujúci užívateľ(ia) povedali ďakujem: dontao

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • marcel75
Viac
pred 11 rokmi 1 týždňom #1799 od marcel75
Odpoveď od marcel75 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
ahoj,

isť na sedenie do BB je určite dobrý nápad, tak som začal aj ja a tam som sa rozhodol ísť na liečenie. neuvádzaš miesto bydliska, ale ak si nebol v BB tak je 12.4. klub na Prednej Hore o 11:00 hod. Prvý krok je ,že TY CHCEŠ prestať hrať čo píšeš,že teda chceš. Ja ti tiež napíšem, že najlepšie je liečenie. Neviem či to zvládneš sám, ja som to skúšal 2x a iba mi narástli dlhy, je to ťažké, musíš sa naučiť zvládať CRAVING - túžba,baženie po hre. vždy,keď to pocítiš, mal by si mať niekoho na telefóne komu zavoláš a táto túžba pominie, odpútaš pozornosť, rozdýchaš to....Môžeš napríklad mať v peňaženke fotku blízkej osoby(žena,priateľka,rodičia), ktorú ak zahráš tak stratíš atď. Skús si prečítať nejakú literatúru o tvojej závislosti, je to diagnóza F63.0 patologcké hráčstvo, napr. aj knihy od Dušana Porubäna - Plamene závislosti alebo F 63.0 Ja,hráč. Prvú knihu nájdeš normálne v kníhkupectve a druhú vydal cez spolok Svätého Vojtecha.

toľko odo mňa na úvod, začni to riešiť čo najskôr, máš jedno plus že nepiješ

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • mnu74
Viac
pred 11 rokmi 2 týždnami #1796 od mnu74
Odpoveď od mnu74 na tému Uz mam toho dost a chcem poprosit o par rad
Dnes je v BB sedenie v st.nemocnici o 13.30 skus to najprv tam a dalej sa rozhodneš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • drdr
  • Autor témy
Viac
pred 11 rokmi 2 týždnami #1795 od drdr
Ahoj vsetkym...dnes definitivne mozem o sebe povedat ze som gambler...priam ukazkovy ako z ucebnice...zacalo to nevinne...a konci to katastrofou...teda som tesne pred katastrosofou..mam dost dlhov...ale dnes som prehral peniazky na splatky co pridu a na beznu spotrebu...nemam odvahu sa stym niekomu zdoverit zo svojho okolia..preto by som Vas chcel mily abstinujuci poprosit o par rad ako prestat hrat...precital som si forum..a ak sa nieco niekto opyta dostane zvatsa odpoved liecenie...ale este predtym nez sa odhodlam k tomuto kroku co neveim ci sa odhodlam chcem skusit zabojovat sam za seba..nastastie alebo na nestastie som svojim hranim zatial nikomu okrem seba neublizil umyselne som sa vyhybal vztahom , nemam deti, nikoho nezivim..ale o chvilu mam 30 holy zadok..a kopu dlhov...rady ktore som si precital ako prevenciu..nieco je pre mna bohuzial nezrealizovatelne z objektyvnych dvodov(napr. herne oproti miestu kde byvam)..preto ak ma niekto nieku radu ako sa spravat co robit aby som nehral budem velmi vdacny....a este na zaver..nemam problem z alkoholom dalo by sa povedat ze som v tomto takmer absinent uz par rokov..ale fajcim...

dufam ze niekto odpise Dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.181 sekúnd

Prihlásenie

Scroll to top