Závislosť na počítačoch naozaj nie je taký zriedkavý jav, ako by sa na prvý pohľad zdalo. S otázkou, ako takýto problém vzniká a ako ho možno riešiť, sme oslovili krajskú psychiatričku, prednostku Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach MUDr. Evu Pálovú, PhD. "Tradične sa za závislosť považovala iba závislosť od alkoholu, prípadne nikotínu.

V prípade alkoholu vždy šlo o najdostupnejšiu, cenovo prijateľnú a jedinú tolerovanú drogu. Moderná doba s rozvojom techniky priniesla viac pokušení. Aj keď už z minulosti poznáme rôzne hráčske vášne - známe sú rôzne historky o hráčoch kociek či kartároch, ktorí vydržali hrať celú noc. Novodobá technika prináša ešte viac úskalí, na ktorých sa môže popáliť človek neuvedomujúci si rozsah danej formy správania. V tejto súvislosti sa spomína práve závislosť na počítačových hrách, hracích automatoch, mobilnom telefóne či iných výdobytkoch techniky.

Pri patologickom hráčstve, rovnako ako pri podpaľačstve, ide takzvanú poruchu kontroly impulzov," rozhovorila sa MUDr. Pálová, podľa ktorej je jednotiacim motívom týchto problémov porucha ovládania určitého správania. Človek sa jednoducho správa priveľmi impulzívne - pocíti túžbu hrať, sadne si za počítač a presedí pri ňom celý deň alebo noc. Biologickým pozadím týchto problémov je porucha v prenose neuromediátorov, konkrétne sérotonínu. Preto sa pri liečbe takýchto stavov uplatňujú lieky prevažne s vplyvom na sérotonín v kombinácii s interpersonálnou alebo takzvanou kongitívne-behaviorálnou terapiou, ktorá je zameraná na korekciu myslenia a správania. Jej cieľom je zmeniť postoj človeka k určitej situácii.

Zaujímalo nás, či sú ľudia viac alebo menej náchylní k takémuto typu správania a či sa pod poruchu kontroly môže výraznejšie podpisovať inteligencia alebo pohlavie. "Samozrejme, niektorí ľudia ľahšie skĺznu k takémuto typu správania ako iní, ale za vznik patologického stavu môže skôr určitá súhra okolností. Povedané jednoducho, stačí byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a istý tlak vyvíjaný na človeka zapríčiní, že situácii podľahne. Zatiaľ čo podmienenie inteligenciou nebolo zistené, vplyv pohlavia je dosť zreteľný. Muži sú určite impulzívnejší ako ženy a ďaleko viac sa hrajú na automatoch alebo počítači. Preto boli tieto poruchy zistené častejšie u mužov ako u žien, ale je otázkou, či je to len istý sociálny odraz toho, že sa takéto správanie u mužov viac toleruje.

Jednoducho je bežnejšie, že sa v noci pohybujú v nočných podnikoch, kde si môžu zahrať šípky alebo na automatoch. Nežnejšie pohlavie aj v minulosti oveľa menej často hrávalo karty, jednoducho to bolo u žien neprípustné. Muži sú navyše súťaživejší a majú oveľa väčšiu potrebu konfrontácie, či túžbu po úspechu ako ženy. Sú veľmi závislí na sociálnej odmene a uznaní, takže hra na počítači alebo hracích automatoch môže byť pre nich kompenzáciou, ak sa v iných smeroch nerealizujú podľa svojich predstáv. Hľadajú skrátka iné riešenie. Ale nemôžme povedať, že by takéto závislosti boli výlučným problémom ľudí bez uznania. Nájdu sa aj veľmi úspešní ľudia, ktorí skĺznu do takéhoto správania a z neho vyplývajúcich problémov. Ako som už povedala, je to do značnej miery dané situáciu a okolnosťami," hovorí prednostka.

Ročne sa liečia na psychiatrickej klinike asi dve-tri desiatky takýchto pacientov. Ale to je iba špička ľadovca. Skutočný počet podobných závislostí je ďaleko vyšší, no do nemocnice príde iba ten, kto má skutočný záujem liečiť sa, keďže liečba je dobrovoľná. Veľa ľudí ju odmieta, pretože si ani nepripúšťajú, že majú nejaký problém. Bránia sa slovami, že je to pre nich iba zábava, s ktorou môžu kedykoľvek prestať. Pritom im tá zábava "rozleptáva" osobnosť a ničí život. "Ak máme pacienta, ktorý desať-dvanásť hodín denne strávi počítačovými hrami, vieme si predstaviť, koľko z toho dňa mu ostáva pre iné a ako asi vyzerá jeho život. Nehovoriac už o zdravotných dôsledkoch.

Pri herných automatoch napríklad môžu vznikať epileptické záchvaty v dôsledku blikajúceho svetla aj u ľudí, ktorí predtým nemali takéto ťažkosti. V literatúre sú aj zmienky o rôznych deformitách kostrovo-svalového aparátu, čo zapríčiňujú opakované, monotónne pohyby pri hraní. Dopad závislého správania na výdobytkoch techniky teda môže byť nielen na zdravie psychické, ale aj telesné," poznamenáva psychiatrička. Pri neustálom vystavovaní sa určitým situáciám človek stráca odhad, kde začína a končí realita. Začína žiť v akomsi virtuálnom svete, v ktorom ´netreba´ chodiť do práce, učiť sa, stretávať sa s priateľmi či dodržiavať osobnú hygienu. Je teda viac na okolí "závisláka", aby pochopilo že je zle a hľadalo odbornú pomoc. "V prvom rade by mala rodina ustrážiť zmenu jeho správania. Pretože je jednoduchšie zachytiť problém na začiatku, kým závislosť nedosahuje obludné rozmery, než keď sa už dostavujú rôzne komplikácie.

Napríklad dieťa príde o množstvo peňazí a po uši sa zadĺži či rozpredáva veci z domácnosti. Prvé signály však nemusia byť nápadné, časom ale závislosť mení človeka na kohosi iného. Dieťa, ktoré predtým behalo po vonku, odrazu iba sedí za počítačom, alebo naopak, čoraz častejšie trávi čas mimo domu, pretože chodí niekam do herne a čas strávený pri hre sa obyčajne stále predlžuje. Keď už uprednostňuje hru na počítači pred všetkým ostatným, je najvyšší čas niečo podniknúť. Začať azda treba rozhovorom, pred ktorým je dobré vyhľadať pomoc odborníka. Poradí vám, ako k takémuto dieťaťu pristupovať a aké argumenty použiť, aby pomoc neodmietlo. A nasilu ho naozaj nemožno liečiť," zdôrazňuje MUDr. Pálová. Pokiaľ pacient súhlasí s liečbou, obyčajne ho čaká asi troj-štvortýždňová hospitalizácia.

Počas nej sa odborníci snažia zmierniť impulzívnosť pacienta, medikamentózna liečba sa pritom kombinuje s vhodnou psychoterapiou. Otázkou však ostáva, či sa pacient zbaví závislosti raz a navždy, alebo sa iba stáva "abstinujúcim" hráčom. "Aj keď ide o pomerne mladé závislosti, takže je ťažko povedať, čo bude 10-20 rokov, dá sa očakávať, že závislosti sa človek nezbaví celý život. Je to pravdepodobne podobné ako u alkoholikov, ktorí nie sú nikdy vyliečení, iba abstinujúci. Preto by sa mal takýto človek radšej vyhýbať herniam a kasínam, kde by mohol nejakej vášni opäť prepadnúť," myslí si odborníčka.

Zdroj : Korzar.sk / 14.5.2004 

Prihlásenie

Scroll to top