Výpovede rodín

rodinaMôj problém sa ťahá už od marca tohto roka. Vtedy mi môj manžel oznámil, že investoval veľké množstvo peňazí do nejakých akcii spolu s kamarátmi a biznis krachol. Samozrejme ako ináč, tie peniaze fyzicky nemala musel si na to požičať, ... viac->

Som dalši ..

  • dusiander2
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2168 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Som dalši ..
Andrej,

čím skôr navštíviš psychológa - psychiatra tým lepsie pre teba a celú tvoju rodinu! Strašne veľa hovoríš,ale pri tom nič nepovieš a ešte menej spravíš. Tvoje fixne idei o riešení závislosti sú len znôškou iracionalnych myšlienok ,ktoré ale nemajú v ničom oporu a sú len vytvorom tvojho chreho vnútra-duše a mysle,ktorá je silne poznačená tvojou chorobou -patologické tipovanie!!! Ako ,tak vidím tak si si este nestihol ani poriadne prečítať ix diskusii na tomto portali a tvoje uvedomenie ti ešte nedovolí otvoriť očí a pochopiť a aj preto píšeš to ,čo píšeš a tak ,ako píšeš. Ale je to dobré ,lebo po čase pobytu medzi nami budeš môcť porovnávať a hlavne konštatovať ako sa mýliš! Neviem do akej miery si dnes schopný pochopíť že si chorým a patríš do rúk odborníkom ,ale jedno viem iste už teraz .A to je to,že aj tvoje ego sa bude strašne tážko lámať a tvoja zmena myslenia bude napredovať tiež strašne pomaly. Skús mi ,ale povedať ako ,okrem už uvedených opatrení ,chceš dosiahnuť zmenu myslenia -života a dopracovať sa k trvalej abstinencii. Ináč diagnóza T:63 je označenie poruchy návyku a impulzov.......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • Andrej44
  • Andrej44-ov Avatar
Viac
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2167 od Andrej44
Odpoveď od Andrej44 na tému Som dalši ..
Zdravim vas.
Ja tipujem už 10 rokov.
Odhadom som za tie roky vložil do hazardu približne 16000 Eur. Začalo sa to tak, že som začal dávať malé sumy a vyhrával som. Tipoval som aj preto, lebo tipovali spolužiaci. Moja priemerná štatistika je, že ja 1 rok vyhrám asi 400 eur, ale väčšinou penize prehrám.

Asi po 3 rokoch tipovania sa mi podarilo vyhrať aj okolo 4000 Eur. Dovtedy som väčšinou prehrával. Na to sa nezabúda. Vtedy som daroval kamarátovi 2800 Eur, pretože mal veľké problémy a státe ich aj má, pretože na to, aby ich on vyriešil, by potreboval veľa peňazí. Povedal mi, že som mu veľmi pomohol a že mi ďakuje, a že mi ich vráti, keď bude na to mať. On sa totiž súdi s určitými ľuďmi, ktorý mu denno denne strpčujú život a potreboval by vyhrať i súd proti štátu, ktorý mu spôsobil určité ťažkosti. Nemá to jednoduché. Právnici, ktorých dostane človek pridelených zdarma, ktorý je na životnom minime a má zdravot. problémy si nerobia poriadne svoju robotu. Ale tých peňazí, ktoré som mu dal aj tak nebolo dosť. Ale chcel som tu spomenúť tú vec, že v určitých prípadoch, keď máte problém a chcete ho riešiť, tak sa to podľa mňa nedá ináč než s veľkou kopou peňazí. A ak ich nemáte, tak ich musíte zohnať. Ak to má byť legálne, tak jedna z tých možností je výhra. Ak by ste si požičali, možno ich nebudete môcť vrátiť. Po dlhom čase sa mi to vtedy podarilo.

Peniaze, ktoré som si nechal, som asi do mesiaca prehral, čo ma mrzelo, ale kúpil som si aspoň 1 vec, keď som už tušil, že prídem aj o to posledné, čo mám, čo ma stála okolo 400 Eur. Prečo som prehral tie peniaze? To je dobrá otázka. Ja som človek, ktorý v živote intenzívne premýšľa a špekuluje. V čase výhry bola sestra bez práce. Ja som mal prácu, ale dokedy, to bolo dosť neisté. Bol som vtedy dosť mladý a nechcel som, aby sa rodičia dozvedeli o výhre, lebo by to mohlo znamenať, že by sme obaja so sestrou museli prispievať na domácnosť. V mojich silách by to určite bolo, ale v sestriných-keďže nemala prácu možno nie a rodičia by ju nútili, aby si nejakú robotu našiel, ak by som bol ja prvý, kto by prispieval. Bola by tu aj možnosť, že by som sestre daroval z výhry, ale po zmyslení, koľko som do toho investoval času a nervov a peňazí a že ma v tom ani sestra nepodporila, som túto možnosť vylúčil.
Tiež som nechcel, aby ma doma brali ako niekoho, že :“Ahá on má peniaze“ – Viem, že to vyzerá smešne, neviem to na tomto diskusnom fóre vysvetliť, ale keď máte veľa našetrených peňazí, tak ľudia môžu na vás inak nazerať a to som ja nechcel – nie je to celkom presné vysvetlenie, ale inak to neviem vyjadriť. Tu by sa určite naskytla otázka: Tak prečo si to neprebral s rodičmi? – Moja odpoveď: S rodičmi sa veľakrát nedá viesť normálny dialóg. To som ja nechcel spôsobiť, aby sa stalo. Tak som preto nehovoril o svojej výhre.
A prečo som prehral tie peniaze? Chcel som mať viac. Mal som urč. zdrav. problémy a v živote sa mi stále nedarilo a nedarí sa mi ani teraz a tiež som si chcel spraviť nejakú poriadnu vysokú školu. Tušil som, že na to peniaze mať nebudem- vzhľadom na doterajší priebeh života=som asi rodený smoliar- a tak som si povedal, že ich idem vyhrať, že to bude jednoduchšie aj keď som tušil, že ich môžem aj prehrať.

Teraz som už dospelý človek. Dá sa povedať, že aj teraz žijem taký život plný neistoty – nechcem to celé rozpisovať. Tipujem preto, lebo by som chcel vyhrať urč. sumu, ktorá by mi pomohla dostať sa zo zdrav. problémov – akých to nebudem konkretizovať. Ide mi o to, že čím skorej sa začne s liečbou, tak tým to bude lepšie. Teraz je to moja priorita. Dosť ma naštve, keď mi vevyjde 1 zápas, ktorý mohol rozhodnúť o tom, že som sa v tom riešení mohol posunúť dopredu (aspoň 500 Eur keby som mal). Lenže väčšinou to vždy prehrám.

Tiež neviem, čo s tým, lebo mám aj iné problémy a uvedomujem si, že keď tie peniaze nemám, tak nikto mi ich doruky nedá. Opisujem svoje problémy dosť nejednoznačne, ale je to kvôli tomu, že sa obávam, že by to tu niekto mohol nájsť a odhaliť ma.

Návod, ktorý som dal tebe, Tom, mám ja v hlave. Dal som ti ho preto, že si myslím, že je dobrý a vychádza aj z pocitu, ktorý má patologický hráč, keď má pri sebe peniaze.Je preventívny. Ja ho používam. Dá sa použiť, ale to, čo som spomenul, HAZARDNÉ HRY 0 Eur, sa mi nedarí dodržať. Vždy zaplatím čo treba a toto posledné sa mi moc nedarí dodržať. Ešte sa mi nestalo ani 1 mesiac, že by som to dodržal. Preto by som bol rád, ak by mi mohol byť niekto príkladom. Vždy mám v sebe potrebu vyhrať aspoň 1000 – 2000 Eur. K svojim peniazom teraz pristupujem, ako keby nemali skoro žiadnu hodnotu. S týmto ale aktívne pracujem. Ale uvedomujem si, že keď ich bude viacej, môžem konečne niečo začať robiť. A VEĽMI MA MRZÍ, ŽE TO, ČO BY SOM CHCEL UROBIŤ, NEMÔŽEM UROBIŤ HNEĎ TERAZ, LEBO MÔJ ZDRAVOTNÝ STAV SA POMALY DOSTÁVA DO CHRON. ŠTÁDIA, VLASTNE UŽ JE V CHRON. ŠTÁDIU. A to mám aj iné zdrav. problémy, ktoré som kvôli neustálemu tipovaniu a prehrávaniu nevyriešil a zostali mi. Dá sa povedať, že tipujem aj preto, že nedôverujem sám sebe, že by som tieto problémy mohol vyriešiť, ak by som netipoval. Teraz si viac menej hovorím, že ak by som bol zdravý, nechal by som to tak, lenže zdravý nie som, preto to takto riešim a riešenie je podľa mňa v nedohľadne, dokedy nebudú peniaze.

Uvedomujem si, že keď si každý mesiac tie peniaze odložím, tak by som to mohol ako tak cca o 5 mesiacov riešiť. Len to je pre mňa dosť dlhý čas.

Tak som sa tu trošku rozpísal, aby ste mali obaja aspoň trochu predstavu. Je to dosť zamotané. Nezvyknem sa s ľudmi moc o sebe rozprávať, lebo je to aj tak o ničom, každý si vás väčšinou niekam zaradí, do nejakej škatuľky a je to.

Ako si pomáham ja sám? Ja momentálne som v takom štádiu, že sa snažím nič neočakávať od života, a nemať ciele ( lebo všetko ide tak ťažko) len to nie je ľahké, lebo chcel by som byť minimálne zdravý, ale vidím, že aj to nemôžem byť, až sa tomu normálne častokrát aj smejem. Smejem sa proste zo zúfalstva sám nad sebou, aký som ja moták . Už nemám veľké ciele, ako je napr. VŠ , ide mi teraz o zdravie. Ja som človek, ktorému ide o kvalitu života, nejde mi len o to, aby som tu žil. Som náročný na seba. Možno si čitateľ môjho článku povie: Ale veď tu máme lekárov na riešenie konkr. zdravot. problémov. No lenže títo lekári sú veľakrát neschopní niečo urobiť, lebo si nedopĺňajú vzdelanie, častokrát sú aj neochotní niečo urobiť, lebo pozerajú na to, či im to preplatí poisťovňa, jeden odborník odkazuje na iného, že to má on urobiť, to vyšetrenie, len aby mal „čisté ruky“, tak isto nepoznám, ako to chodí medzi poisťovňami a lekármi, aké majú medzi sebou zmluvy, lebo niekedy mi tí tzv. lekári pripadajú ako obmedzené figúrky, s ktorými šachujú poisťovne. Tak isto tu máme vysoký priemerný vek lekárov, veľa pacientov, často nedostatok času na pacienta atď. A pri tom ja som povinný si platiť za zdravot. poistenie, bez ohľadu na to, či lekár postupuje správne, alebo nie z toho čo zarobím..........Nechcem to celé rozpisovať, lebo to nie je na tomto fóre moc podstatné.

Tiež sa smejem tomu, že to celé takto riešim, hovorím si aký som ja chudák, ale často si hovorím, že či som v minulosti svoje problémy mohol riešiť aj ináč. Ale nemám na to jednoznačnú odpoveď, že keby som netipoval, tak by mi bolo lepšie, napr. aj po zdravot. stránke, ale je to dosť pravdepodobné.

U mňa to teda funguje tak, že keď je výplata, tak poplatím, čo treba, Ale za posledné 3 mesiace sa snažím brzdiť to tipovanie a myslím, že mi to pomaly aj ide.
Najhoršie na tom celom ale je, že nikto mi nevie zaručiť, že keď si budem odkladať tie peniaze, tak svoje problémy vyriešim. To je to :-)
Peniaze budú v piatok, uvidíme. Inak riešim aj iné veci, všetko je neisté, čo ako dopadne (napr. riešim bývanie) - čo sa týka riešení konkrétnych životných situácií, ale najmenej istý je ten hazard...

Ešte otázka pre dusiander2:
Čo je to DG. T63 ? Mne vo vyhľadávači našlo toxický účinok na zdravie v styku s jedovatými zvieratami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander2
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2166 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Som dalši ..
Andrej,

koľko rokov už tipuješ a ako dlho sa braniš-bojuješ so ,,zbraňou'',ktorú odporúčaš Tomovi a aké si s ňou dosiahol pokroky pri tvojej diagnoze?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander2
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2165 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Som dalši ..
Tom,

takže ,ako chceš ,,BOJOVAŤ'' a s čím s tvojou diagnozou T:63?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • Tom
  • Autor témy
Viac
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2164 od Tom
Odpoveď od Tom na tému Som dalši ..
čaw andrej dakujem ti že si si našiel čas napísať a poradiť.
Presne si odhadol že aktualne ked nieje dosť peňazí som sa snažil ich zohnať týmto sposobom Hraním.Lebo som si povedal ved ked len trocha bude plus na elekriku na nákup....ved ono to tak bolo ked to začalo vyhral som zaplatil som veci kúpil si niečo na seba natankoval kúpil veci čo som inokedy nemohol.. ANO ALE TO SOM ESTE NEBOL GEMBLER. Teraz o pár rokov neskor ked prídu peniaze idem hrať aby bolo viacej a aby som všetko dobehol čo som zanedbal a prídem v podstate o všetko a nezaplatím nič. Ked si to berem spetne tak peniaze my kedisi vyšli na tri týždne ale povedal som si že týžden vydržím šak sa nedarilo,postupom času týžden a som tam kde som. tam som sa dostal moje dlhy nie sú až také velké ako si písal aj ty.Dalo by sa to zvládnuť za relatívne krátku dobu. O Mojom probléme viem ja a ludia čo čítajú nikto iný... LEn po tých rokoch som sa precitol že už takto dalej nechcem žit nechcem si pokaziť budúcnosť, Dokážem vyžiť z mála peňazí bol som tak vychovaný ale ztoho mála je človek strhaný utrápeny podráždený a mnoho dalšieho,ked pred očami mám čo som mohol mať prehrám viacej ked som sa snažil dostať aspoň moje naspet.čakajúci na výplatu že bude lepšie ALE NENI ZMNENI SA IBA MESIAC V KALENDARI a je to otom istom. Toto už nie nechcem taký život.

Hned po prečítaní som si spísal výdavky na papier aby som mal na pameti čo si my napísal.čítam dookola čo si napísal máš pravdu hazard nikam nevedie Vyhráme len vtedy ked ukončíme túto zlú etapu života a posunieme sa vživote dalej.čítal som a videl mnoho lúdí dopadlo horšie a tak nechceme predsa dopadnúť, nechceme aby to došlo až tak daleko. DAKUJEM že my prišlo uvedomenie že taký život nechcem klamať trápiť sa a podobne.treba bojovať a tom boji využijem využijem všetko čo som čital počul a zažil aby sa to nestalo znova

Andrej dakujem ti za odpoved velmi rád sa porozprávam stebou lebo Si to obidvaja uvedomujeme a chceme sa proti tomu brániť a bojovať. Tomáš Topolčany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • Andrej44
  • Andrej44-ov Avatar
Viac
pred 8 rokmi 10 mesiacmi - pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2163 od Andrej44
Odpoveď od Andrej44 na tému Som dalši ..
AHOJ TOM.
Ja som na tom podobne, akurát, že nemám dlhy. Ale svojim konaním som spôsobil veľa vecí, ktoré nie sú pre mňa príjemné, radšej by som o tom moc nehovoril.
Myslím si, že by som ti vedel pomôcť.
V prvom rade si musíš uvedomiť, že je to hazard. To znamená, že po vložení peňazí do hazardnej hry sa môže stať, o tieto peniaze môžeš prísť. Väčšinou sa stáva, že o ne aj prídeš. V tvojom prípade to je čas do 2 hodín. V mojom prípade je to teraz týždeň. Aj ty, aj ja prídeme o tieto peniaze - to je dosť vysoko pravdepodobné, AK ICH VLOŽÍME DO HAZARDU.
SVOJE PENIAZE PO VÝPLATE BY SI TY VEDEL VYUŽIŤ AJ INÁČ A TY TO VIEŠ. VIEM TO ROVNAKO AJ JA. PO VÝPLATE MÁŠ URČITE VEĽA PEŇAZÍ. A KEĎ ICH NIE JE TAK VEĽA, TAK ICH JE URČITE VIACEJ NEŽ PO TÝCH 2 HODINÁCH (v mojom prípade po 1 - 2 týždňoch).

Po tej výplate si nabudený tieto peniaze staviť. Je to preto, lebo je to tvoj zvyk, rovnako ako aj môj. Keď to potom prehráš, tak sa zhorší tvoj život, lebo zase všetko ťaháš len na tých tringeltoch a máš nezaplatené dlhy a možno zase niekomu niečo tvrdiť, čo nie je ani pravda, požičané peniaze, atď. ... Vieš o tom, že tých dlhov je veľa a možno si teraz aj myslíš, že máš momentálne málo peňazí na to, aby si ich zaplatil, tak možno aj preto začínaš hrať.

MÁM TU PRE TEBA JEDNO VEĽKÉ ODPORÚČANIE, AJ KEĎ TI ASI NEPOMÔŽE VYRIEŠIŤ TVOJ PROBLÉM NA 100 %.: Ešte pred výplatou máš určite nejaké ciele, a jeden z nich je určite aj ten, že chceš zaplatiť dlhy, príp, za ubytovanie atď. Pred výplatou si dohodni vo všetkých spoločnostiach, kde máš dlhy splátk. kalendáre. Keď vieš, že po každom mesiaci máš napr. 400 eur, tak si to jednoducho rozdeľ, napíš si na papier, koľko peňazí a na čo dáš (predpokladám, že máš pravidelný príjem).
Napr. zdravot. poisťovňa - 50 Eur, Ubytovanie, príp. náklady na bývanie 120 Eur ...... náklady na jedlo ..50 Eur- to by ti malo stačiť, keď sa chceš vyhrabať z dlhov, nemusíš veľa jesť. A keď si taký frajer, tak si ako poslednú položku napíš- HAZARDNÉ HRY 0 Eur.
A ty vyhráš práve vtedy, keď sa ti podarí naplniť tento plán každý mesiac. Vtedy si môžeš povedať - VYHRAL SOM.

Keďže plán budeš mať napísaný ešte pred výplatou, odporúčam ti hneď v ten deň, ako budeš mať výplatu, odoslať peniaze tam, kam si si naplánoval, pretože veľmi dobre vieš, že o ne môžeš veľmi skoro prísť. Budeš sa musieť veľmi kontrolovať. Spomínaný podnik, v ktorom si doteraz míňal peniaze nenavštevuj. Keď sa v práci nudíš, tak si radšej niečo prečítaj. Radšej nesnívaj o veľkých peniazoch, pretože je dosť možné, že zachvíľu nebudeš mať ani to, čo máš po výplate v rukách.

Ja som zistil, že lepšie mať málo, namiesto toho, aby som mal hneď veľa. To som zistil dosť neskoro. Pretože keď som chcel mať hneď veľa, tak potom som obvykle prišiel aj o to málo. Nájdi si proste nejakú záľubu, a už tam nechodievaj. Vieš, že ti to doteraz nepomohlo, ale skôr uškodilo. Je vysoký predpoklad, že sa to stane znova. Ja osobne som sa zamyslel sám nad sebou, pretože to ide i u mňa ako kolotoč-myslím si, že vyhrám a znova prehrám. O tom, že som závislý, viem viac menej iba ja sám. ALE POLOŽIL SOM SI KĽÚČOVÚ OTÁZKU. DOKEDY TO BUDE TRVAŤ? KEDY KONEČNE VYHRÁM NORMÁLNE PENIAZE? ODPOVEĎ, KTORÚ SI JA SÁM SEBE DÁVAM: BUDE TO TRVAŤ DOVTEDY, DOKÝM SA JÁ SÁM NEZASTAVÍM. Ja tipujem zápasy, nehrám na automatoch. Ale je to tiež o náhode.

A nakoniec, keď sa sám zamyslíš, prečo ten automat stojí stále na tom istom mieste a väčšinou stále z neho nevychádzajú peniaze, tak je to kvôli tomu, že ľudia na tom väčšinou prehrávajú, a tí, ktorí ich majú namontované vo svojich prevádzkach na tom strašne zarábajú.
A ty si nešťastný z toho, že tie peniaze prehráš. A to týchto ľudí vôbec nezaujíma. Musíš sa o to zaujímať jedine ty sám a urobiť preventívne opatrenia uvedené vyššie.

Vyskúšaj to a napíš mi, bude ma to zaujímať a možno poradíš aj ty mne, lebo som na tom podobne...ako sa ti darí, ak sa dáš na môj plán a či to zabralo. Určite nezabudni na SVOJE POVINNOSTI, KTORÉ MÁŠ NAPÍSANÉ NA PAPIERI, PRETOŽE VIEŠ, ŽE NUTKANIE NA HRU JE DOSŤ SILNÉ, KEĎ DRŽÍŠ V RUKÁCH PENIAZE. DOKÁŽ SÁM SEBE, ŽE TY SI SILNEJŠÍ. A AK BUDEŠ TY SILNEJŠÍ, TAK TO URČITE PÔJDE. NA TO SOM TI NAPÍSAL AJ TENTO ČLÁNOK. EŠTE SOM S NIKÝM NEPREBERAL SVOJU ZÁVISLOSŤ NA HAZARDE.

Ešte by som sa s tebou rád do výplaty porozprával...a napíš odkiaľ si... :)

Andrej z TRNAVY
Posledný krát upravené:pred 8 rokmi 10 mesiacmi Andrej44 Dôvod: zamenil som slovo hovoril za nehovoril v 1. odseku - dôvod je zmena významu slova, pôvodné slovo som napísal chybne

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander2
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2162 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Som dalši ..
Tom,

doteraz sa ti nedarilo tak,ako si si predstavoval a zrazu nás chceš informovať ako sa ti bude dariť! To na základe čoho sa ti ma začať dariť???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • Tom
  • Autor témy
Viac
pred 8 rokmi 10 mesiacmi #2160 od Tom
Som dalši .. bolo vytvorené Tom
Zdravím všetkých. Po dlhých mesiacoch sledovania stránky sem píšem o tejto chorobe sktorej si sám pomoct neviem.Začalo to asi pre štyrmi rokmi po zmene roboty, v robote som v podstate nekontrolovaný herňa oproti 10 metrov, nuda vrobote podme na kávu, a tak sa to všetko začína. Chodil som najskor z ostatnými káva zadarmo a nemusel som dať ani 50c ked som bol unavený išiel som na kávu sám blbý pocit nech namňa nepozerajú dal som 1E prišla výhra na ktorú som robil pol mesiaca, darilo sa za malé sumy velké peniaze preto som začal chodievať sám. Vždy som bol až príliš šporoblivý takže som vytiahol hocičo čo prišlo asi po roku som začal chodiť denno denne ked prišla prehra povedal som si že šak boli výhry to nevadí, bolo to horšie a horšie a hošie,noci stravené v herni dni po robote vrobote proste všetok volný čas nikím nekontrolovaný,nikto nevedel o mne .A to bol problém vždy som dokázal prežit mesiac bez penazi iba z tringeltov a pod. vždy som tie peniaze zohnal na žitie a nikto ani nič netušil za tú dobu som nehral vobec. Posledný pol rok už nevládzem robím celý mesiac vkuse a prídu peniaze o 2hod. sú fuč. a zas ten istý kolotoč peniaze sú v mojich rukách iba papiere stratili hodnotu.Za
4roky sa toho nazbieralo dlhy na byte,socialke, zdravotnej poistovni a mame. Chcel by som vrátiť čas naspeť ale to nejde a chcem peknú budúcnost ale som stále na tom istom bode Už hrat nechcem chcem sa posunúť dopredu,lenže táto choroba je sám diabol. Dúfam že z vašou pomocou a radami to dokážem.Budem písať pravidelne a informovať ako sa my darí, škoda že som to nespravil hned prvý krát ked som otvoril túto stránku vtedy som už vedel že mám problém a chorobu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.091 sekúnd

Prihlásenie

Scroll to top