Výpovede rodín

rodinaMôj problém sa ťahá už od marca tohto roka. Vtedy mi môj manžel oznámil, že investoval veľké množstvo peňazí do nejakých akcii spolu s kamarátmi a biznis krachol. Samozrejme ako ináč, tie peniaze fyzicky nemala musel si na to požičať, ... viac->

Ako pomôcť ?

  • 4l3na
  • Autor témy
Viac
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #1929 od 4l3na
Odpoveď od 4l3na na tému Ako pomôcť ?
Tak to som netušila. Skôr som myslela, že je to o tom, že je "sám" a má čas nad sebou premýšľať. Je to takmer ako na vojne ;) Peter mal obdobia, že nehral a nepil, chodil do posilňovne, do práce, zdravý životný štýl ... potom prišiel nejaký zlom, stres v práci, alebo hádka alebo niečo, a akoby prepol. Posledné roky už ani nie, ale dokázal byť doslova naložený v alkohole, pil aby nepretriezvel. Našťastie, keď sa im narodila mala niečo sa v ňom pohlo a už tak často nepije, ani veľa. Dokázal nehrať a nepiť aj pol roka, splatil dlhy, mal aj dve zamestnania...Na liečenie ho dostalo to čo sa stalo jeho známemu. Niekomu dlhoval , ten ho postrelil a je v kóme. Asi prví krát som na ňom videla, že nejak mu "docvaklo" takto dopadnúť nechcem. Aby som to skrátila, poznám ho , viem aký je citlivý na kritiku, výčitky, stres ... nechcem urobiť chybu, urobiť niečo čím by som to pokazila a bola "posledná kvapka" ktorá ho dostane späť. Tak uvidím až sa vráti, čo bude. Ďakujem za nové informácie a možno sa niekedy ozvem ako to dopadlo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander2
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #1928 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Ako pomôcť ?
Pokr.

liečba závislosti,jej obsah je zameraný na zmenu procesov prebiehajucich v liečiacom .V ramci týchto procesov by malo dôjsť k zmene myslenia závislého a v jednom z nich by malo dôjsť k uvedomeniu že terajšie JA nie je mojím skutočným JA a to s tým ,že by malo časom dôjsť k návratu a k autentickej identide jedinca-závislého ,to je k autentičnosti pred vznikom a vyvojom zavislosti! Nuž a na takúto veľkú zmenu myslenia samozrejme nestačí absolvovať liečbu a naivne si myslieť že už som zmenený a nič sa mi už nemôže stať. Recidiva totiž visí nad každým aj liečeným-abstinujucim závislým ako Demoklov meč ,ticho v ňom bdie a čaká na svoju príležitosť ukázať svojú silu a ver mi že ona prichádza v tych najneočakavajnejších momentoch a víťazi!!!
Čo sa týka samotnej liečby tak tá je založená na psychoterapiach,ktorích sa liečiaci zúčastňuje v skupine ale aj v komunite.Súčasťou liečby je mnoho aktivít,ktoré nutia liečeného k neustalej aktivite a prakticky mu zabezpečujú celodenný režim bez možnosti zamýšľať sa nad svojím momentálnym stavom a to počas celej doby liečby včetne sobôt a nediel. Liečiaci píše dennik,chodi raz za týždeň na prednášky z ktorých píše elaboraty a
vyjadruje sa k nim,na sobotu je pre neho pripravená tema na úvahu ,ktorú je povinný napísať počas vikendu,každé ráno sa zúčastňuje rozcvičky,ma smeny v kuchyni-upratuje,umyva riad,zúčastňuje sa pracovných terapii ale aj rôznych športových udalosti v ramci možnosti liečebne ale aj jeho samotného,stará sa o poriadok na izbe a v spoločných priestoroch,počas liečby by mal byť aspoň raz vedúcim skupiny v ktorej je zaradený,viesť ju na terapiach ale aj pri samoriadiacej skupine cez sobotu a nedeľu.Nuž a za túto činnosť dostáva body ,ktoré sú vysledkom jeho aktivity a snahy a podľa toho je hodnotený svojím psychoterapeutom a je mu podľa ich výšky umožnené ísť aj domov.Takže ako vidíš je tam toho dosť a ver mi že pocas liečby ani moc času na pochopenie a uvedomenie si nie je.To prichádza väčšinou až doma ,aspoň u mňa to tak bolo,ale vo veľa pripadov k nemu u liečiaceho nedôjde a nie je ziadnou vynimkou že po opustení liečebne vedú kroky pacienta rovno do herne,stavkovej kancelárie alebo krčmy!!!
O úspešnosti liečby neexistujú relevantné čísla a štatistiky,lebo chýba spetná väzba medzi odliečenymi a lekarmi,akým takým ukazovateľom je počet na tzv. preliečovačkách ,ktoré by mali byť každý rok po ustavnej liečbe.Ale aj na nich sa ukazuje že dosť veľa liečených zredicivovalo a buď po nej abstinuju alebo to striedajú s recidivami,ale to j individuálne a už aj na inú tému.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • 4l3na
  • Autor témy
Viac
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #1927 od 4l3na
Odpoveď od 4l3na na tému Ako pomôcť ?
V prvom rade, ďakujem za odpoveď. :) Ich vzťah - to už ani neriešim. S Majkou sa poznáme od škôlky, chodili sme spolu na základnú aj strednú školu. A dnes bývame blízko seba. Vidíme sa takmer každý deň, je mi ako rodina. Peter to nemal v živote ľahké. Jeho otec bol ťažký alkoholik ktorý terorizoval celú rodinu. Ibaže dnes je to Peťova odpoveď na všetko. Akoby za nič nemohol, pretože "on to mal najťažšie". Majka ho nenechá nikdy, pochybujem, že o tom vôbec kedy uvažovala. Ale chcela by som sa jej "aj zastať", pretože ona mu nič vyčítať nebude. :( Dokonca mám pocit, že pred čím môže pred tým ho chráni. (Telefonovala nejaká splátková spoločnosť a ona mu to ani nepovie.) Poznám ho dlho a sama neviem, či si to všetko vôbec uvedomuje. Nakoniec sa ale stretneme, či už s deťmi, alebo na ulici. ... Dúfam, že mu to vydrží čo najdlhšie, že mu to liečenie niečo dá. Mne sa po tých rokoch tak sprotivil, že na neho ani nemôžem pozerať :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • dusiander2
pred 9 rokmi 8 mesiacmi #1926 od dusiander2
Odpoveď od dusiander2 na tému Ako pomôcť ?
Ahoj 4l3 na,

Nuž treba predovšetkým nechať doriešenie problému na priateľku a jeho manžela ,je to ich problém a oni sa musia k nemu postaviť s otvorenými očami a musia si aj povedať všetko o tom čo a ako dalej a to tak,ako manžel tak aj tvoja priateľka. No a na to najlepšie slúži konštruktívna hádka v ktorej nikto neprehra a ich to posunie v pred,pri ktorej sa dá použiť aj dialektika ako nápomocný nastroj pri stavani si nových úloh pri dosahovani nových cieľov. Tu treba mať na zreteli a brať v úvahu aj emócie obidvoch po liečbe a vychádzať z toho že manžel pride s novými ambiciami-vedomosťami a bude sa cítiť dosť silným a mať pocit že je už vyliečeným.Ale nemusí tomu tak byť ,to záleží na manželovi a jeho schopnosti uvedomenia si o čom a kom bola liečebná procedúra a ako dokazal zmeniť svoje myslenie a postoje vyplyvajúce z nich.Ale nadovšetko bude musieť dokázať veriacej,pomahujucej a milujucej manželke že je schopný ,ochotný a hlavne CHCEbojovať o stratenú dôveru !Takže treba o všetkom rozprávať nič nezakrývať a hlane nič nenechávať na náhodu a ak bol manžel na liečení pozorným tak sam bude stať o to ,čo ti tu píšem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

  • 4l3na
  • Autor témy
Viac
pred 9 rokmi 8 mesiacmi - pred 9 rokmi 8 mesiacmi #1925 od 4l3na
Ako pomôcť ? bolo vytvorené 4l3na
Zdravím všetkých,

Manžel mojej dobrej kamarátky je na liečení. Osobne neverím, že mu to pomôže. Ja mu už neverím v ničom, ale chcem Majku podporiť, ona mu verí (ako vždy). Ak sa vráti s liečenia, čo je lepšie? Hovoriť o tom, alebo sa tváriť, že sa nič nedeje? Najradšej by som mu vykričala všetko, aký je idiot. Ale nechcem mu dať zámienku ísť to zapiť a hodiť si - lebo každý mu všetko iba vyčíta. Ako vlastne prebieha také liečenie? Veľa ľudí píše, uvedomil som si ..., pochopil som,... naozaj to prináša výsledky? ďakujem za odpoveď.
Posledný krát upravené:pred 9 rokmi 8 mesiacmi 4l3na

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.065 sekúnd

Prihlásenie

Scroll to top